Dim Çayı Rafting

Dim Çayı raftinge yeni başlayanlar için mükemmel bir yer olup Alanya’nın 6 km doğusunda yer almaktadır. Dim Çayında rafting alanı 5,5 km’dir. Akarsuyun zorluk seviyesi 1-2 dir. Rafting parkuru Akköprü’de başlayıp 5,5 km sonra sona ermektedir. Dim Çayı Torosların eteklerinden çıkarak 60 km sonra akdenize dökülmektedir. Ayrıca çayın çevresinde bol miktarda piknik alanı bulunmaktadır. Dim Çayı ana yola yaklaşık 7 km uzaklıktadır.

Dim Çayı, gidenlerin bir kez daha gitmek istedikleri, gitmeyenlerin ise methini oldukça fazla duyduğu, doğayla bütünleşmiş en gösterişli akarsularımızdan birisidir.  Dim Çayı’ nın bu kadar fazla beğenilmesinin sebebi, akın akın ziyarete karşılık doğallığını, yeşilliğini hiç kaybetmiyor olması ve geçtiği her yeri sihirli bir değnek gibi güzelleştirmesidir. Dim Çayı Antalya ilinin Alanya ilçesinde 6 km kadar doğuda bulunur ve Toroslar’ ın eteklerinden doğar. Toroslar’ ın eteklerinden doğduktan sonra yaklaşık olarak 60 km kollarını uzatarak sonunda Akdeniz’ e dökülür. Aldığı yol ile birlikte bir yarık oluşturarak güzelliğine güzellik kadar ve bu yarık Dim Vadisi olarak adlandırılır. Yaz-kış suyu serin olan ve akmaya hep devam eden Dim Çayı sıcaktan bunalanlar ve dinlenmek isteyenler için adeta bir kaçış yeri gibidir. Antalya’ nın sadece deniz kum ve güneşten ibaret olmadığının bir göstergesi olan Dim Çayı ve çevresi hem yerli hem de yabancı turistler açısından oldukça ilgi gören bir bölgedir. Turistik bir bölge olmasından kaynaklanan bazı imkanları da bulunur. Bu imkanlar gelenlerin orada iyi vakit geçirmesini ve oradan birçok anı ile geri dönmesini sağlar. Bu imkanlar Dim Çayı bölgesinde kurulmuş olan piknik yerleri, kafeler, restoranlar ve rafting turlarıdır. Yemek yemek isteyen, yemeğini kendi pişirmek isteyen, muhteşem Dim Çayı manzarasında birşeyler içmek isteyen ya da rafting sporuna ilgi duyanlar ve denemek isteyenler için tüm imkanları sunacak kadar gelişmiştir. Turistik gezisini biraz daha uzatmak ve detaylandırmak isteyenler için ise bu bölgede Dim Mağarası bulunur. Ziyaret etmenizi özellikle tavsiye ederiz.

Dim Çayı Rafting Turları

Rafting, macera ve doğayı aynı anda hissetmeyi seven ve su sporu ile ilgilenen herkesin ilgisini çekebilecek bir spor dalıdır. Sporu sadece sağlık için değil, bir aktivite olarak da yapmayı seviyorsanız ve doğayı keşfe çıkmaktan, adrenalinden de bir parça hoşlanıyorsanız bir kez olsun denemenizi tavsiye edeceğimiz bir spor diyebiliriz. Rafting sporundan biraz bahsedecek olursak, zorluk seviyesi olarak altıya ayrılmaktadır. Herkesin şaşıracağı bir şey söyleyelim, eğer rafting sporunu amatör olarak ilk bir veya ikinci zorluk seviyesine uygun bir akarsu üzerinde yapmayı tercih edecek olursanız yüzme bilmeniz şart değil! Çok fazla tehlike ve zorlukla karşılaşmayacağınız akarsular üzerinde yapılan raftingler zorluk seviyelerine göre bir alanda yapılır ve belirli hesaplara göre zorluk seviyelerine karar verilir. Buna göre ilk iki seviye içinde yer alan akarsularda rafting için gerekli tüm malzemeleri edindikten sonra yüzme bilmemeniz bu sporu yapamayacağınız anlamına gelmiyor.

Rafting yapmak için oldukça uygun olan Dim Çayı’nı gözden geçirecek olursak zorluk seviyesi 1 ve 2 sınıfına girer. Yani sizlere az önce bahsettiğimiz gibi rafting sporu için çok da tehlikeli olmayan bir akarsudur. Rafting için bir başlangıç yapmak isteyenler hem gezmek hem de rafting yapmak amaçlı Dim Çayı ‘nı ziyaret edebilirler. Rafting parkuru Akköprü’ den başlayarak yaklaşık 5,5 km kadar devam ederek son bulur.

Rafting dendiğinde en önemli noktalardan bir diğeri ise rafting yapmak için kullanacağınız malzemelerdir. Bu sporu merak edenlerin pek hoşuna gitmeyeceğini düşündüğümüz tek yanı diğer sporlara göre biraz daha fazla malzemeye ihtiyaç duyulmasıdır. Bu malzemeler ana malzemeler ve yardımcı malzemeler olmak üzere ikiye ayrılır. Ana malzemeler rafting yapabilmek için mutlaka olması gereken elzem malzemelerdir. Raftingin yapıldığı raft botu ve su içerisinde ilerleme ve yön belirlemenizi sağlayacak rafting kürekleri bu ana malzemelerdir. Yardımcı malzemeler ise rahatlığımız ve güvenliğimiz için kullanmamız gereken aksesuar türündeki malzemelerdir. Kask, can yeleği ve dalgıçların kullandığı kumaşlardan dikilmiş kıyafet ve patikler mutlaka olması gereken yardımcı malzemelerdir. Bu malzemeler ile rafting yapmak ve bir ekip çalışmasında yer almak mümkün hale gelir. Bu malzemeleri edinmeyi düşünenlere iyi bir haberimiz daha var;  o da bu malzemelerin, bir rafting turuna katılındığı taktirde turun sizler için temin ettiği malzemeler olduğudur. Yani sizin bireysel olarak bu malzemeleri edinmenize gerek kalmamış oluyor. Ayrıca rafting turunun belirlediği parkur içerisinde güvenli bir şekilde, rehber eşliğinde rafting turunuzu içinde bulunduğunuz ekip çalışmasının birlikteliği ile tamamlamış olursunuz.

Dim Çayı da bahsettiğimiz gibi bir rafting parkuruna ve rafting turlarına sahiptir. Oraya gezmek amaçlı gidip Dim Çayı’ nda raftingi denemek isteyenlerin o anda rafting heyecanını tatma fırsatları da oldukça cezbedici diyebiliriz. Çünkü rafting turları sayesinde yanlarında getirmeleri gereken malzemeler yoktur ve yüzme konusunda çok iyi olmalarından, hatta yüzme bilmek zorunda bile olmadıklarından yukarıda da bahsetmiştik. İlk denemenizse rafting sporunu Dim Çayı’ nda normalden çok daha fazla seveceğinize eminiz. Doğanın insana yaşadığını tam anlamıyla hissettirmesi ve suyun hiç durmayan dingin akışı size pozitif bir enerji yükleyecek ve yaşam enerjinizi artırarak mükemmel anılarla evinize dönmenizi sağlayacaktır.

Dim Çayı

Dim Çayı Antalya ilinin Alanya ilçesi sınırlarında ki bölgede yer alan merkeze 6 km kadar uzaktaki Çay’dır. Toros Dağlarından başlayan Dim Çayı hemen hemen 60 km bir mesafe kat eder. Dim Çayı’nın son kısımlarına doğru Alanya ilçesinin Turizm hizmetleri yer almaktadır. Bu bölgede ayrıca Dim Mağarası da bulunmaktadır. Alanya’nın piknik merkezi olan dim çayının üzerinde olan bu yer merkeze olan uzaklığı 6 km’dir. Bu güzel yerlere mutlaka ziyarette bulunmanızı tavsiye ederiz…