Dim Çayı

Doğayı seven herkesin mutlaka sevdiğini düşündüğümüz akarsular, çaylar ve göller denizlerden sonra en çok ferahlatan ve iç açan doğal güzelliklerdir. Bu doğal güzellikler hakkında konuşacak olursak ülkemizde mevcut olan birçok örnekten bahsedebiliriz. Görenlerin hayran kaldığı, görmeyenlerin ise mutlaka bir gün görmek isteyeceği ve merak ettiği çaylardan birisi de ülkemizde bulunan Dim Çayı’dır. Dim Çayı hakkında biraz bilgi verecek olursak, Antalya ilinde bulunan ve turistler tarafından oldukça rağbet gören Alanya adlı ilçemizde yer alır.

 

Dim Çayı Alanya için oldukça önemli bir konumda yer alır ve hatta Alanya’ nın can damarı sayılabilecek bir durumdadır diyebiliriz. Buradan da tahmin edebileceğimiz gibi Dim Çayı’ nın sevilme ve çeşitli amaçlarla ziyaret edilme oranı oldukça yüksektir. Dim Çayı Alanya ilçesinin doğusunda bulunur ve şehir merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 6 kilometre civarındadır. Toroslar’ ın eteklerinde bulunan Dimalacami isimli bir köyden doğup kuzeybatı ve güneybatı yönüne doğru kollarını 60 kilometre uzatarak, Alanya’ nın güneyinde bulunan Kestel ve Tosmur isimli beldelerin sınırından sularını Akdeniz’ e dökmektedir. Dim Çayı’ nın heybetini daha okurken anlayabileceğiniz gibi, devamında vereceğimiz bilgilerle adeta büyüleneceksiniz. Dim Çayı’ nın özelliklerinden bahsedersek, yıllık ortalama 505,30 hm3 su akımı bulunmaktadır ve suyun debisi yıl içerisinde ortalama olarak 16m3/s’dir. Su özellikleri rafting sporu ile ilgilenenler için oldukça elverişlidir. Zorluk seviyesi de amatörler için oldukça uygun olan Dim Çayı rafting sporu için oldukça elverişlidir.

Dim Çayı etrafında yerleşim bölgeleri bulunur fakat sayısı oldukça az olup 15 civarıdır. Bu yerleşim yerleri ise genel olarak köylerdir ve bu köyler Dim köyleri adı ile anılır. Küçük köyler olmasına rağmen hayli ilgi gören Dim Köyleri Toroslar’ ı görmek isteyen turistler için birçok imkan sunar. Çay’ ın sularının soğuk olduğu zamanlar kış ayları ve baharların sonlarıdır. Çünkü yağan karların erimeye başladığı bahar mevsiminde çaya dökülen sular oldukça tahmin edeceğiniz üzere oldukça soğuktur. Dim Çayı aracılığıyla akan suların etkisi sonucu oluşan yarılmış bölgeye ise Dim vadisi denir ve bu alan turistler açısından oldukça ilgi çekici bulunur. Hem serinliği hem de yeşil alanın bol miktarda bulunması turistik bir yer olmasını ve en ilgi çekici yerlerden biri olarak görülmesine sebep olmaktadır. Ayrıca elektrik sağlanması amaçlı, doğal güzelliklere zarar verilmeden bir baraj kurulmaya başlanarak Dim Çayı sayesinde elektrik ihtiyacı da giderilmeye çalışılmaktadır. Barajın kurulması doğal güzelliği bozmak şöyle dursun, Dim Çayı’ na ayrı bir atmosfer vermiştir. Dim Barajı ile daha da canlanan ve güzelleşen Dim Çayı bölgesi balık tutmak isteyenlere de çeşitli fırsatlar sunmaktadır.

Bu ünlü ve birçok doğal güzelliğe sahip çayın olduğu yerde elbette ki herkesin tahmin edebileceği gibi piknik yerleri de mevcuttur. Dim Çayı’ nın olduğu bölgenin hem yerli hem de yabancı turistler açısından bu kadar ilgi görmesinin bir sebebi de doğanın ve yeşil alanların içerisinde bu piknik alanlarına sahip olmasıdır. Kim istemez ki Toros’ un eteklerinden başlayıp Akdeniz’ e kadar dökülen doğal ve heybetli bir çay manzarasında sevdikleri ile güzel bir piknik yapmayı.. Ya da oturup temiz hava alarak öylece o güzel manzarayı izlemeyi.. Suyu yaz kış serin olan bir çay ve etrafındaki yeşillikler görülmeye ve saatlerinizi harcamaya kesinlikle değer diyebiliriz. Özellikle bir de yaz mevsiminde ziyaret ediyorsanız hiç dönmek istemeyeceksiniz. Fotoğraf çekmeyi de seviyorsanız, Dim Çayı manzarası ve oranın tabiatı tam da size göre diyebiliriz.

Dim Çayı Turistik Yerler

Dim Çayı ve özellikleri hakkında genel olarak konuştuk ve turistik açıdan oldukça değerli olduğundan bahsettik. Turistler tarafından bu kadar ilgi gören bu doğal güzelliğin sadece güzel bir çay olmasından kaynaklanmadığını kesinlikle söyleyelim. Dim Çayı başlı başına bir doğa harikasıdır ve her insanın hayatında bir kez olsun görmesini kesinlikle tavsiye edeceğimiz bir doğal güzelliktir. Dim Çayı’ nın dikkat çeken birçok özelliği aslında bir diğerini, o ortaya çıkan güzellikler de ardından bir diğerini meydana getirmiştir ve görenleri kendine hayran bırakmıştır. Bir çay olarak hem kendisi mükemmel görünen hem de etrafını en az kendisi kadar güzelleştiren bir hediye gibidir. Doğanın adeta insanlığa bir armağanı olan bu çayın sularının genellikle serin olması sebebiyle yazları daha çok ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Doğal kalmış köyleri ziyaret etmek isteyenlerin uğrayabileceği Dim köyleri ilgi çekebilecek ilk yerlerdendir. Bu köylerde konaklayan turistler cip ve motosikletler kiralayarak Toroslar’ da gezintiye çıkarak doğanın tadını çıkarabiliyorlar. Ayrıca gruplar halinde safari turuna da çıkabilir, kendinizi temiz hava ve doğanın kollarına bırakabilirsiniz.

Biraz daha yaklaştıkça Dim Çayı’ nın etkileri ile oluşan Dim Vadisi tüm yeşilliği ile gözlerinizin önüne serilir ve burada birçok turistik alan bulunur. Hatta yaz sıcağında eğer tatilinizde serinleyemediyseniz ve sizleri tatmin etmediyse, Dim Çayı’ ının serin sularında ferahlamayı deneyebilirsiniz. Buradan çıktıktan sonra Dim Çayı’ nda Kestel ve Tosmur yol ayrımlarını takip ettiğinizde ise yol boyunca sağda ve solda birçok piknik alanı bulunur. Bu piknik alanlarının yeşillikler içerisinde bulunması sayesinde gerçek temiz havanın ne demek olduğunu kesinlikle hissedeceksiniz. Bu piknik alanları,  yakınlarında tüm piknik malzemelerini kolaylıkla temin edebileceğiniz birçok yer barındırır. Piknik yapmak değil ama oralarda bir şeyler yemek istiyorsanız da Dim Çayı’ nın yakınlarında bir kısmı kışları da açık olan restoranlarda vakit geçirebilirsiniz. Üst kısımlardaki piknik alanlarına çıktığınızda alabalık havuzlarının olduğu restoranlar bulmanız ve manzara ve doğa eşliğinde taze balık yemeniz de mümkündür. Ayrıca nehir yamaçlarında Dim mağarası bulunmaktadır ve mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

Turistik alan olarak Alanya’ da sadece deniz, kum ve güneş üçlüsünün değil Dim Çayı’ nın da varlığının farkına varan turistler, doğanın keyfini çıkarmanın aslında daha harika bir deneyim olduğunu yaşadıklarında daha iyi anlayabilirler.

Dim Çayı’nda Rafting

Rafting bir spor olarak doğayı ve heyecanı sevenler için son derece eğlenceli bir aktivitedir. Bir akarsu üzerinde raft adı verilen botları ekip çalışması ile yönlendirerek yol alma prensibine dayanan rafting, hiç denemeyenlere ve doğayı sevenlere hiç değilse bir kez olsun denemelerini tavsiye edebileceğimiz bir spordur. Dim Çayı rafting sporu için de ülkemizdeki çaylar arasındaki en elverişli yerlerden birisidir. Zorluk seviyesi açısından yeni başlayan ve profesyonel seviyeye gelmemiş kişiler için tehlike arz etmeyen Dim Çayı, sizlere oldukça eğlenceli ve güzel anılara sahip olacağınız bir rafting deneyimi yaşatacaktır. Dim Çayı üzerinde rafting yapmak isteyenler için parkur Değirmenönü isimli bir mevkiden iki buçuk kilometre ileride bir yer olan Akköprü adlı mevkiden başlamaktadır. Yaklaşık olarak beş-altı kilometre süren rafting parkuru zorlamayan bir yol üzerinde olduğundan size doğal güzelliklerin farkına vararak ilerleyebileceğiniz bir rafting tecrübesi yaşatacaktır. Size son tavsiyemiz, yanınıza bir kamera alarak bu harika anları ölümsüzleştirmeniz olacaktır.Bir Cevap Yazın