Herkes Rafting Yapabilir mi ?

Bir spor olarak rafting, herkesin en azından potansiyel olarak ilgi duyduğu bir aktivitedir. Rafting sporu tam olarak araştırılmadan tehlikeli olduğu düşünülerek vazgeçilse de aslında göründüğü gibi tehlikeli değil, aksine bir o kadar eğlenceli ve dinamik bir spordur. Rafting insanlar tarafından sevilen, merak edilen bir spor dalı olarak son derece popülerdir. Birçok insan raftingi yapmayı da izlemeyi de seviyor. Fakat bilmeyenler ve başlamak isteyenler için rafting nedir? Ne tür şartlar altında yapılabilir? Bu soruların cevaplarını ilgilenmek isteyenler için açıklayalım.

Rafting Nedir?

Rafting raft adı verilen botlar içerisinde bir rehber öncülüğünde ekip çalışması ile birlikte akarsu üzerinde yol alma prensibine dayanır. Bu macera dolu yolculuk rehberin direktifleri ile ekibin birbirine uyumu ve desteği sayesinde devam ederek başarılı bir şekilde sonlanır. Rafting yapmak isteyenlerin takım çalışması konusunda özverili olması bu sporda başarılı olmasını oldukça büyük ölçüde etkiler. Rafting sporunu yapmak ve yeni başlamak isteyenler için söyleyebileceğimiz ilk kriter aslında budur diyebiliriz. Herkesin “peki ya yüzme?” dediğini duyar gibiyiz.

Yüzme konusunda sıkıntı yaşayanların da rafting yapabileceğini biliyor muydunuz? Evet, tam da öyle. Tabi ki yüzme bilenler rafting yapma konusunda daha ileri, hatta profesyonel seviyelere gelebileceklerdir. Ama bu yüzme bilmeyenlerin rafting yapamayacağı anlamına gelmiyor. Eğer raftinge başlamak istiyor ama yüzme bilmemek sizleri korkutuyorsa aslında bu konuda yanılıyorsunuz demektir. Zorluk seviyesine göre ayrım yaptığımızda altı seviyeye ayrılan rafting sporunun zorluk seviyeleri herkese hitap edebilecek cinstendir. Peki bu rafting zorluk seviyelerinin hangilerinde yüzme bilmemiz gerekmiyor sorusunu soracaklar için cevabımız ilk iki seviye olacaktır. Altı zorluk seviyesinden ilk ikisi yüzme bilmeyi zorunlu kılmıyor. Yani eğer raftinge başlamak için yüzme bilmem gerekiyor, yüzmeyi de öğrenecek imkanınız bulunmuyor ya da tercih etmiyorsanız, raftinge başlangıç seviyelerinden ilk ikisi ile başlayabilirsiniz.

Rafting Zorluk Seviyeleri

Rafting sporu az önce de bahsettiğimiz gibi altı adet zorluk seviyesine sahiptir. Bu zorluk seviyesi akarsuyun debisi, genişliği ve benzeri gibi konulara göre değişmektedir. Yani kısacası üzerinde bulunduğunuz akarsu sizin rafting sporu ile ilgili seviyenize göre değişkenlik göstermelidir. Oluşabilecek tehlikelerin en az olduğu ve yüzme gerektirmeyecek sakin akarsular yüzme bilmeyenler için idealken daha sonraki seviyelerde yol alınan akarsularda oluşabilecek tehlikelerin derecesi çok daha fazladır ve mutlaka yüzme bilinmesini gerektirir. Profesyonel bir rehber eşliğinde iseniz ekibinizle uyumunuz oldukça olumlu etkileyecek ve eğlence dolu anlar geçirmenize sebep olacaktır.

Raft Özellikleri

Rafting sporunda kullanılan raftın da bu eğlenceli yolculukta etkisi oldukça fazladır. Raftta bulunan küreklerin boyları ve sabit olup olmadığı tahmin ettiğinizden çok daha önemlidir. Bu kürekler uzun kürek, sabit kürek veya kısa kürek olabilir. Bu kürekler ise yine sizin hangi seviyede rafting yaptığınızla yakından ilgilidir. Çünkü kürek seçimi akarsuyun çeşitli özelliklerine göre belirlenir. Bu durumların ayarlanması ise profesyonel ve bu alanda bilgi sahibi bir rehberin sorumluluğundadır.

Rafting Yaparken Ne Tür Durumlara Dikkat Edilmelidir?

Rafting yapacaksanız öncelikle seçeceğiniz ya da başlayacağınız seviyenin doğru seçilmiş olması güvenliğiniz açısından önemlidir. Bu duruma dikkat etmeli ve profesyonel bir rehberden yardım istemeniz sizin için en doğru seçim olacaktır. Profesyonel bir öncünün yardımı ile seçtiğiniz zorluk seviyenize göre bir akarsu çeşidi üzerinde yol almanız eğlenceli bir deneyim için en vazgeçilmez şarttır. Bunun dışında rafting yaparken giyeceğiniz kıyafetlerin rahat olmasına ve özellikle ayakkabılarınızın rahat olmasına özen göstermeniz sizin yararınıza olacaktır. Ve son olarak da yanınızda yedek kıyafet ve kameranızı almanız bu eşsiz deyiminizde yaşadığınız anlarınızı ölümsüzleştirmenize yardımcı olacaktır.Bir Cevap Yazın