Rafting Malzemeleri

Rafting, sporu ve macerayı bir arada yaşamak isteyen ve sporu doğayla bir bütün olarak düşünen herkesin ilgisini çekecek spor dalıdır. Doğayı seven, su sporlarıyla ilgilenen herkes raftingi bir kez olsun denemeyi düşünmüştür. Zorluk seviyelerine göre çok iyi yüzme bilenden, hiç yüzme bilmeyene kadar herkesin uğraşabileceği rafting, eminiz ki doğayı sevenlerin severek ilgileneceği bir aktivitedir. Sizler için, rafting sporu ile ilgilenenlerin bildiğini tahmin ettiğimiz, ilgilenmek isteyenlerin ise araştıracağı bir konu olduğunu düşündüğümüz rafting malzemeleri hakkındaki bilgileri derledik. Bu konuda bilgi almak isteyenlerin malzemeleri tanıyabileceği ve fiyatları hakkında bilgi sahibi olabileceği bir derleme yapmaya çalıştık. Öncelikle genel olarak rafting malzemeleri nelerdir, biraz bunlardan bahsedelim.

Rafting Malzemeleri Nelerdir?

Rafting malzemeleri rafting yapabilmeniz için ihtiyaç duyacağınız tüm ekipmandır. Rafting yapmak için diğer spor dallarına nazaran biraz daha fazla malzemeye ihtiyaç duyulur. Fakat bu malzemelerin birçoğuna tek başınıza sahip olmanıza gerek yoktur. Rafting turuna katılacağınız herhangi bir tesis size bu malzemelerin neredeyse hepsini temin edecektir.

Rafting yapmak için gerek duyulan malzemeleri sınıflandıracak olursak iki sınıfa ayırabiliriz. Bunlar ana rafting malzemeleri ve yardımcı rafting malzemeleridir. Ana rafting malzemeleri olmazsa olmaz dediğimiz rafting yapmanız için direkt olarak ihtiyaç duyduğunuz malzemelerdir. Yardımcı rafting malzemeleri ise daha çok güvenliğimiz ve rahatlığımız için kullandığımız aksesuar türü malzemelerdir.

Ana Rafting Malzemeleri

Ana rafting malzemeleri yukarıda da bahsettiğimiz gibi rafting yapabilmeniz için mutlaka sahip olmamız gereken malzemelerdir.

1.Rafting Botu

Rafting malzemeleri içerisinde en önemlisi tahmin edeceğiniz üzere rafting botudur. Rafting botu alabileceği kişi kapasitesine göre boyutlara sahiptir. Bu kapasite 4 kişilik olarak başlar ve ikinin katları olarak 12 kişiye kadar çıkabilir. Rafting yaparken ilk olarak kendimizi güvene aldığımız yer rafting botudur. Rafting botunun kaliteli ve dayanıklı olması güvenlik açısından son derece önemlidir. Taş, kaya ya da ağaç gibi su içerisinde karşılaşılabilecek herhangi bir darbeye maruz kaldığında yırtılmaması ve yıpranmaması gerekmektedir. Rafting botları genel olarak yurtdışından ithal edilmekte olduğundan biraz yüksek olup fiyatları 5000-5500 TL civarıdır.

2.Rafting Küreği

Rafting botundan sonra ikinci ana malzeme rafting küreğidir ki bu da olmazsa olmaz bir malzemedir ve en az rafting botu kadar önemlidir. Rafting küreği 3 bölümden oluşmaktadır ve bu bölümleri kürek palası, T tutamağı ve şaft olarak isimlendirilir. Kürek boyu olarak 150-160 cm ideal boylardır. Kürek palalarının genişliği de istediğiniz hıza göre tercih etmeniz gereken bir kısımdır diyebiliriz. Yalnız size hız katan kürek palasının genişliği ile harcadığınız gücün doğru orantılı olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Yardımcı Rafting Malzemeleri

Rafting malzemeleri içerisinde güvenlik ve rahatlık açısından bize yardımcı olan malzemeleri yardımcı rafting malzemeleri olarak adlandırabiliriz. Dilerseniz şimdi de yardımcı malzemeleri inceleyelim.

1.Can Yeleği

Can yeleği yardımcı malzemeler arasında en önemlilerindendir. Yüzmeyi çok iyi bilmeyenler ve oluşabilecek tehlikeli durumlar için alınabilecek ilk tedbir mutlaka can yeleği edinmektir. Kullanılan materyallere göre 120 kilograma kadar su yüzeyine çıkarabilen can yeleklerinin fiyatları 60 TL’ den başlamaktadır.

2.Neopren Elbise

Rafting yapmak isteyenlerin unutmaması gereken en önemli şeylerden biri bu sporun diğer sporlara göre genellikle soğuğu daha çok hissettirebileceğidir. Raftingin su üzerinde yapılan bir spor olduğunu düşündüğümüzde ise sporcunun üşümesini engellemek amaçlı kullanılan 3,5,7 mm kalınlığında neopren kumaştan dikilmiş ve dalgıçlar tarafından da sıklıkla tercih edilen elbiselerin oldukça kullanışlı olacağını söyleyebiliriz. Bu elbiselerin fiyatları 150 TL civarından başlamaktadır.

3.Neopren Patik

Tıpkı neopren elbise gibi neopren patik de sporcunun üşümesini engellemek amaçlı kullanılmaktadır. Neopren kumaştan dikilen bu patiklerin fiyatları ise yaklaşık 75 TL civarıdır.

4.Kask

Rafting sporunun eğlenceli ve doğayla iç içe bir spor olduğunu söylemiştik; fakat güvenlik açısından olabileceğiniz kadar tedbirli olmaya çalışmanız gerektiğinin de altını çizelim. Vücudumuzda refleks olarak da ilk koruduğumuz yer olan başımız bizler için güvenlik tedbirleri açısından atlanmaması gereken bir noktadır. Doğal şartlar altında yapılan rafting sporu, olabilecek tüm tehlikeli durumlara karşı önlem alınması gereken bir aktivitedir. Bu yüzden kask kullanmak sporcular içi çoğu zaman hayati önem taşımaktadır. Güvenliğimizi sağlayacak olan kask fiyatları ise 50 TL civarından başlamaktadır.

Rafting Turları hakkında bilgi almak için facebook sayfamızdan yada iletişim adresimizden bize ulaşabilirsiniz…Bir Cevap Yazın