Rafting Zorluk Seviyeleri

Rafting de zorluk seviyeleri vardır. Bu seviyeler ayrılırken akarsuyun akış hızı, akarsudaki engeller v.b. gibi kriterlere dayanarak ayrılır.Ülkemizde hemen hemen her seviyede rafting yapabileceğimiz akarsular ve çaylar mevcuttur. Rafting zorluk seviyelerini bilmek daha önce rafting yapmamış biri için rafting sporuna başlarken yardımcı olacaktır. Rafting zorluk seviyesi olarak 6’ya ayrılır.

Rafting Seviyeleri

Birinci Seviye:Raftingde birinci seviye çocuklar, iyi yüzme bilmeyen, kendini çok fazla hazır hissetmeyen kişilere uygun parkurlardır.

İkinci Seviye:Raftingde ikinci seviye birinci seviyeye göre daha zor parkurlardır. Akarsuyun hızlandığı yerler birinci seviyeye göre daha fazladır. Ama yinede o kadar hızlı akan nehirler değildir.

Üçüncü Seviye:Zorluk seviyesi üçüncü seviye olan akarsularda rafting yapabilmek için iyi yüzme bilmek ve profesyonel bir rehbere sahip olmak gerekir.

Dördüncü Seviye:Dördüncü seviye bir akarsuda rafting yapabilmek için takım halinde ani manevra, şelale, girdaplar ve kayalara hazırlıklı olmak gerekir.

Beşinci Seviye:Eğer bu seviye bir akarsuda rafting yapmak istiyorsanız şelalelerden uçmaya, ani manevralara, en hızlı akıntılara bile hazır olmak gerekir. Ayrıca bu seviye akarsularda rafting yapabilmek çok ciddi bir iştir.

Altıncı Seviye: Türkiye’de zorluk seviyesi altı olan sadece bir nehir vardır. Bu nehir Çoruh nehridir. Çoruh nehrinde rafting yapabilmek için çok ciddi riskleri göze almak gerekir.Bir Cevap Yazın